دانلود تحقیق در مورد کفپوش

دسته بندي : فنی و مهندسی » معماری

دانلود تحقیق در مورد کفپوش

تعداد صفحات : 40

 

قسمتی از متن  :

 

کفپوش

پوشش سطح فضاها در طبقه همكف پس از اجرای بلوكاژ و در طبقات بعدی پس از مراحل آماده سازی كف از مصالحی مثل موزائیك،انواع سنگ، كاشی سنگ، كاشی سرامیك، پاركت چوبی، مكالئوم، موكت و .... انجام می شود كه موزائیك فرش حالتی عمومی برای بیشتر موارد ذكر شده است.

زیرسازی بیشتر مربوط به سازۀ بنا می شود و هدف از آن ایجاد استحکام لازم برای روسازی یا ایجاد یک بستر محکم برای فرش کف و حفظ روسازی از نفوذ رطوبت می باشد. اما بخش روسازی که در زیر تفکیک شده و توضیح داده شده است، باید خصوصیاتی داشته باشد که عبارت است از:

استحکام و پایداری، مقاومت در برابر نفوذ رطوبت، دوام، مقاومت در برابر عبور صوت و حرارت، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و آتش سوزی، زیبایی، نظافت آسان و حرکت بی صدا روی آن.

فرش موزاییک

کف پوش موزاییک، نوعی بتون است که سطح آن ساییده شده و دارای ظاهری خال دار و درهم است که گاهی به صورت ساده ساخته می شود. موزاییک ارزان، با دوام و متداول ترین نوع کف پوش در ایران است. گاهی موزاییک را به شکل درجا و یکپارچه می سازند.در این صورت در سطوح بزرگ با نوارهای شیشه ای، سنگی، پلاستیکی و فلزی درزبندی می شود. از موارد استفاده موزاییک می توان به محوطه سازی و کف سازی پوشش هایی چون لمینیت، موکت های وینیلی اشاره کرد.

این نوع کف پوش به دلیل ظاهر نچندان شکیل کاربرد زیادی در فضای داخلی ندارند مگر در مواقعی که زیبایی کف اهمیت خاصی ندارد مثل کف انبار ها و...

كف سالن ها، اتاق ها، حیاط، پیاده روها و .... با موزائیك فرش می شود. موزائیك در اندازه های مختلف در فرش كردن كف مصرف می شود. در مواردی برای این كار اصطلاحاً (باریكه) 2/1 نیمه، نیمه موزائیك، سه قدی 4/3 موزائیك، كمتر از بعد كامل موزائیك همچنین قسمتی از موزائیك با داشتن سر و ته نیاز است تا كناره دیواره ها را بتوان با ابعاد ذكر شده كاملاً پوشاند.

موزائیك از تركیب سیمان و ماسه ساخته می شود. روی موزائیك ---- داده می شود. بهتر است از استعمال انواع خاص آن كه ایجاد گرد و خاك زیاد كف ساختمان می كند پرهیز شود. موزائیك برای زیرسازی كف پوشش های دیگر مانند موكت استفاده می شود.

الف) فرش موزائیك

امروزه در پوشش های كف فضاهای داخلی از انواع سرامیك استفاده می شود. سرامیك نوعی كاشی چهارگوش و مستطیل است كه تقریباً مانند كاشی بوده و دارای ابعاد متغیر است و بیشتر در اندازه های 40]40 سانتیمتر با ضخامت 10 میلی متر در كف پوش ها مورد استفاده می باشد.

ب) ویژگی این مصالح

این مصالح نمای شفاف و سطحی حدوداً صیقلی، نه مانند كاشی همراه با زبری نامحسوسی می باشد كه خطر سرخوردن را در  كف سالن، خصوصاً در سرویس های بهداشتی از بین می برد. روش تهیه این مصالح مانند كاشی بوده و در كارخانجات تولیدی كاشی تهیه می شود. پشت این مصالح اصطلاحاً ضربی است و شیارهایی در آن بوجود می آید كه سبب پیوند كامل با ملات خواهد شد.

پ) مشكلات استعمال سرامیك

درزهای سرامیك ----- داده نمی شود و بعد از مدتی قابل تمیزكردن نیست. سرامیك سرد است. ضربه سنگین، ترك و لكه باعث ایجاد نمای بسیار زشتی در مجوعه چیدمان سرامیك می شود.

ت) نحوه اجرای فرش سرامیك

1. فرش آن در كف ها مانند اصول موزائیك فرش از دلیل گذاری در چهار طرف بوده سپس فرش متن دلیل ها به شكل قناس همچون اصول موزائیك فرش می باشد.

2. در قسمت هایی كه از قناس استفاده می گردد، سرامیك در اندازه لازم توسط دستگاه 'كاشی بر' بریده می شود. در صورت نیاز، بره، بره های كاشی، سنگ سمباده كشیده می شود.

3. نواحی مثلث ها و قناس های بوجود آمده با فرش از قطعات قناس، پر و فرش كامل می شود. پس از این مرحله، نوبت به دوغاب ریزی می رسد كه عموماً با خاك سنگ به نسبت 2 پیمانده و پودر سنگ نیز 2 پیمانه و سیمان سفید یك پیمانه انجام می گیرد. پس از دوغاب ریزی سطح كف تمیز می شود.

 

دسته بندی: فنی و مهندسی » معماری

تعداد مشاهده: 44 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 40

حجم فایل:2,230 کیلوبایت

 قیمت: 10,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل