دانلود تحقیق سبک باروک

دسته بندي : فنی و مهندسی » معماری

دانلود تحقیق سبک باروک

تعداد صفحات : 15

 

قسمتی از متن  :

 

مقدمه:

منشا این واژه بر کسی به طور دقیق روشن نیست اما. احتمال دارد که از واژه پرتغالی " بارکو" به معنی مروارید نامنظم مشتق شده شده باشد. از نظر منتقدين قرن نوزدهم به معماري  كلاسيك منحط بي ساختار و داراي تزئينات نمايشي زياد و عجيب و غريب اطلاق می شد. اين سبك که در ايتاليا پا گرفت و قسمت اعظم اروپا را هم به زير پوشش خود درآورد عمدتا در کشور های لاتین گسترش يافت. ولی دامنه اش به اروپای شرقی کشیده و به طور عمده در ستعمرات اسپانیا و پرتغال در جنوب آمریکا ریشه دواند باروك نوعي هنر است كه در آن قواعد تناسب رعايت نمي شود و همه چيز بنا به حواس هنرمند نمايانده مي شود. اين سبك هنر داراي روحي از حركت و جنبش است كه نقطه مقابل سكون كلاسيك است بیش از هر چیز هنری دیداری است.و یک هنر جنبش ضد_تجدد دینی است. هنرمندان در باروك بر خلاف دوران كلاسيك با احساس خود حركت مي كنند و احساس را مقدم بر عقل مي دانستند. به عقیده ژاکوب بورکهارت:معماری باروک به همان زبان رنسانس سخن می گوید، منتهی به لهجه بربرها.

 

پیشینه تاریخی:

قاره اروپا از اواسط قرن 16به مدت 100 سال به طور مداوم در جنگ غوطه ور بود، چنانکه پروتستانها و کاتولیکها برای عقایدشان ،ملتها برای استقلال وطبقات کاسب وبازرگانان برای آزادی خود می جنگیدند. کلیسای روی که به وسیله نهضت پروتستانها متلاطم  گردیده بود ، در یک سخت گیری مبارزه طلبانه با الهام از اسپانیا بر ضد اصلاحاتی که برای عقب راندن موج پروتستان گرایی، طراحی شده بود،صفوف خودرا پالوده کرد، در حدود سال 1625 میلادی اصلاح ستیزان مطمئن شدند که پروتستان گرایی اگر هم شکست نخورده باشد، قابل کنترل است و روشهای خشونت آمیز را کنار گذاشتند، وبه تبلیغات فریبنده روی آوردند.سبک هنری ومعماری که برای تامین نیازهای این (روح جدید خود عفو کرده ) پدید آمد.این سبک موسم به (باروک) به فرمهای گوناگون در هر منطقه از اروپا را در نوردید.

 

هنر باروک

این شیوه در قرن های 16 و 17 میلادی رواج داشته که از ویژگی های این سبک اغراق در تزیینات و تصنع و تکلف در تزیینات نما  به طوری که هیچ جای نما خالی از تزیین نبوده است . معماران سبک باروک از نظر پلان به شکل بیضی بسیار علاقه داشتند . در سبک باروک مستطیل را که به نوعی مبین راه بوده با دایره ترکیب کرده و بیضی را به صورت فرم غالب مورد استفاده قرار داده اند . سبک باروک پویا و پر تحرک است ( بدلیل تزیینات زیاد) . معماران معروف این سبک برومنی و برنینی بودند. از نظر شهر سازی در دوره رنسانس به پرسپکتیو شهری بسیار توجه می کردند و معمولا در وسط شهر ها میادین و مجسمه ها و چشمه هایی قرار می دادند تا همه نگاه ها به آن جلب شود. ولی در سبک باروک در وسط میادین یک کاخ قرار می دادند تا همه نگاه ها و پرسپکتیو ها به آن جلب شود. واژه واصطلاحاتی که به زبان باروک مربوط میشوند ،عبارتند از:

سرزندگی،تجمل،شکلهای اغراق شده، پرهیز از خطوط مستقیم،شکلهای کشف شده،نا متوازن،بی قرینگی،پویایی مورب،هنر جنبش، فضا در حالت انفجار،واقع نمایی، چشم فریبی، زود گذری، هنر زیاده روی، شکلهای پرواز کننده معماری باروک

 

دسته بندی: فنی و مهندسی » معماری

تعداد مشاهده: 47 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.doc

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 15

حجم فایل:4,730 کیلوبایت

 قیمت: 6,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل